تاریخ انتشار :شنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۳۷
کد مطلب : ۱۲۷۲
جالب است ۰ +
پرونده روستاها در سازمان گردشگری ملل متحد ارزیابی می‌شود.
پرونده ۸ روستا برای جهانی شدن
معاون گردشگری کشور گفت: طرح ابتکاری ارائه شده توسط سازمان گردشگری ملل متحد با عنوان روستاهای نمونه گردشگری با هدف بهره‌برداری از قابلیت‌های موجود در صنعت گردشگری و ایجاد تحول، توسعه روستایی و افزایش سطح رفاه و آسایش جامعه تدوین شده است.
به گزارش عصرمیزبان علی‌اصغر شالبافیان در گفت‌و گو با میراث‌آریا، اظهار کرد: این طرح با هدف حفظ موجودیت و طبیعت روستا، صیانت از تنوع و ارزش‌های فرهنگی آن و ارتقاء سیستم‌های آموزشی در روستاها با هدف افزایش آگاهی روستائیان ارائه شده است.
معاون گردشگری کشور با اشاره به شرایط مورد نیاز برای روستاهای متقاضی، افزود: جمعیتی کمتر از ۱۵ هزار نفر، قرار گرفتن در منطقه‌ای که به لحاظ طبیعی دارای ویژگی‌های خاصی است، فعالیت‌های سنتی از جمله کار کشاورزی، جنگل بانی، نگهداری از دام و ماهیگیری و امرار معاش از این راه، دارا بودن کل جامعه از فرهنگ، سبک زندگی و ارزش‌های مشترک و  نقش موتور محرکه بودن گردشگری در روستاهای مورد نظر از جمله شرایط مورد نیاز روستاهای متقاضی است.
او با بیان این که پرونده روستاها براساس ۹ شاخص مرتبط و با اهداف توسعه پایدار (SDG) ارزیابی می‌شوند، ادامه داد: منابع فرهنگی و طبیعی، ترویج و حفظ منابع فرهنگی، پایداری اقتصادی، پایداری اجتماعی، پایداری محیط زیست، پتانسیل و توسعه گردشگری و ادغام زنجیره ارزش، حاکمیت و اولویت‌بندی گردشگری، زیرساخت و ارتباطات و بهداشت، ایمنی و امنیت از جمله شاخص مرتبط توسعه پایدار است.
نوشتار مرتبط:
هتل این روستای ایران جهانی شد
اولین موزه روستایی جهان
شالبافیان یادآور شد: علاوه بر زمینه‌های ارزیابی فوق، برنامه‌ها باید شامل یک فرم توجیهی باشند که در آن باید مواردی را ارائه دهند، به عنوان مثال روستاهای متقاضی باید توضیح دهند که روستا چه انگیزه و ابتکاری برای تبدیل شدن به یک روستای جهانی دارد.
معاون گردشگری کشور در ادامه اظهار کرد: مزایای انتخاب روستا نیز این است که به آنها دیپلم و یا لوح امضا شده توسط دبیرکل سازمان گردشگری ملل متحد (UNTOURISM) اعطا می‌شود. همچنین روستاهایی که جایزه دریافت می‌کنند، از دید و اعتبار بین‌المللی، به‌عنوان نمونه برجسته‌ای از یک مقصد گردشگری روستایی توسعه یافته شناخته می‌شود.
شالبافیان یادآور شد: مهرماه ۱۴۰۲، روستای کندوان به‌عنوان نخستین روستای ایران، ثبت جهانی شد و در شبکه روستاهای جهانی قرار گرفت.
معاون گردشگری کشور ادامه داد: در سال ۲۰۲۴ کشور ما امکان ارسال ۸ پرونده دارد که پس از بررسی‌های به عمل آمده چند روستا به‌عنوان کاندیداهای ایران به سازمان گردشگری ملل متحد معرفی می‌شوند که می‌توان به روستای ابیانه (استان اصفهان)، روستای کندلوس (استان مازندران)، روستای پالنگان (استان کردستان)، روستای بیشه (استان لرستان)، روستای میمند(استان کرمان)، روستای فهرج(استان یزد)، روستای اصفهک (استان خراسان جنوبی) و روستای قلعه بالا (استان سمنان) اشاره کرد. همچنین دو روستای سهیلی (استان هرمزگان – قشم) و روستای قاسم‌آباد (استان گیلان) نیز در لیست پشتیبانی قرار گرفتند.
وی افزود: در حال حاضر ارزیابی و بازدید میدانی از روستاهای مذکور به عمل آمده، کمیته‌های راهبردی توسعه گردشگری روستاها در استان‌ها شکل گرفته و پرونده‌ها در حال تدوین هستند که تا قبل از هجدهم اردیبهشت به سازمان گردشگری ملل متحد ارسال شوند.
http://asremizban.com/vdcd.50f2yt0xxa26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما