تاریخ انتشار :شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۱۱
کد مطلب : ۱۳۴۷
جالب است ۰ +
برداشت گلرنگ آغاز شد.
شروع برداشت گلرنگ
برداشت گلرنگ از سطح بیش از 550 هکتار از زمین‌های کشاورزی سیستان و بلوچستان آغاز شد.
برداشت گلرنگ تا اوایل تیرماه در این استان ادامه دارد و شهرستان‌های دلگان و میرجاوه مناطق عمده کشت گلرنگ در این استان محسوب می‌شوند.
گلرنگ از جمله محصولاتی است که برای کشت آن آب کمی مصرف می‌شود و تحمل شوری خاک را نیز دارد.
گلرنگ یک گیاه زراعی با هدف استحصال روغن و یا اصلاح الگوی تناوبی کشت در زمین‌های کشاورزی بوده که به علت کیفیت محصول این گیاه، کشت آن در کشور رو به فزونی گذاشته و بسیاری از زمین‌های کشور زیر کشت آن قرار گرفته است.
دانه روغنی این گیاه در صنعت روغن کشی استفاده می‌شود و همچنین می‌توان با جمع‌آوری گل آن در صنایع غذایی و دارویی کسب درآمد کرد.
گلرنگ (کاجیره) یا کاغاله گیاهی است یکساله که ارتفاع آن به حدود ۶۰ سانتیمتر می‌رسد.
برگ‌های آن پهن، دندانه دار و بدون دمبرگ است که گل‌های آن منفرد، لوله‌ای و به رنگ زرد مایل به قرمز بوده که در انتهای ساقه ظاهر می‌شود.
سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره‌گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضا منحصر به فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، انار، مرکبات و غیره دارد.
تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین‌های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هر سال توان تولید ۲ بار محصول را دارند.
http://asremizban.com/vdcg.t9qrak9wupr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما