تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۰۸
کد مطلب : ۱۳۶۰
جالب است ۱ +
بهنوش طباطبائی شیرینِ منظومه خسروپرویز شد.
بهنوش طباطبائی شیرین شد
بهنوش طباطبائی با بازآفرینی شیرین در منظومه خسروپرویز حکیم نظامی روی جلد «هیچ‌یک» رفت.
بهنوش طباطبائی بازیگر سینما و تئاتر در ششمین شماره «هیچ‌یک» با بازآفرینی «شیرین» خسروپرویز روی جلد این مجله پژوهشی رفت. در این بازآفرینی از بیت‌های حکیم نظامی انطباقی برای لباس، صورت، رفتار و جزئیات شیرین استخراج شده است. 
به گزارش عصرمیزبان از روابط عمومی مجله، حکیم نظامی در سرودن منظومه «خسرو و شیرین» با افزودن جزئیات به مخاطب برای تصویر بهتر کمک کرده و هیچ‌یک با واکاوی این تصویر، پژوهش شیرین را کامل و به عکس تبدیل کرده است.
«هیچ‌یک» مجله پژوهشی فرهنگ، هنر و سبک زیست است که تلاش می‌کند با بازسازی یک چهره خاص یا لحظه تاریخی جریانِ فرهنگی بسازد.
هیچ‌یک بعد از پنج شماره اول با بازسازی چه‌گوارا، احمد شاملو، میرزا کوچک‌خان جنگلی، مظفرالدین شاه و عطار نیشابوری با بازآفرینی «شیرین» سراغ پژوهش درباره زنان تأثیرگذار می‌رود.
شیرین از زنان پرنفوذ ساسانی و از معشوقه‌های مشهور و کامروای ادب فارسی است. نظامی، شیرین را ملکه ایرانی ارمنی‌الاصل دانسته که مدتی نیز جای عمه‌اش بر تخت سلطنت می‌نشیند.
مورخان او را یکی از زیباترین زنان طول تاریخ نام برده‌اند که آوازه زیبایی‌اش در همه جا به‌طور چشمگیر گسترده بود. تاریخ گواهی می‌دهد که از زمان هوشنگ به این سو، یعنی ازآغاز خلقت، ماهرویی چون او «بر تخت ناز» ننشسته‌است. ویژگی‌هایی چون عشق، صلابت، استواری، صبر، وفاداری به شوهر و پاکدامنی و مرگ پرافتخارش او را به زنی اعلا و آرمانی در تاریخ و ادبیات بدل کرده‌است.
بهنوش طباطبائی چهره‌ای شبیه به آنچه درباره شیرین نوشته، سروده یا نقاشی شده است دارد. لباس این بازآفرینی از پارچه قصب است و رنگ ارغوانی برگرفته از توضیح نظامی برای پوشش «شیرین» است. در این بازآفرینی از پوستیژ استفاده شده است.
مدیر مسئول «هیچ‌یک» چاوش شیرانی است. این مجله به سردبیری مارال دوستی به شکل مجازی منتشر می‌شود. طراح گرافیک میثم میرزایی و طراح گریم محمودپورمحود است.
http://asremizban.com/vdcb.0b8urhbfgiupr.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما