تاریخ انتشار :پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۱
کد مطلب : ۴۷۹
جالب است ۰ +
تاجیکستان به لحاظ فرهنگی و تاریخی،نزدیکترین کشور به ایران محسوب می شود.اما درعین حال دورترین کشور به ماست.
خلاقیت کادوس و حظ تاجیک ها!
هم در اقتصاد این کشور،بازی را به سایرین باخته ایم،و هم در فرهنگ.
تاجیک ها ایران و فرهنگ غنی و پربارش را عاشقانه دوست دارند.فرهنگ ایران زمین در میان تاجیک ها عیان و پررنگ است و ایرانیان در سفر به این کشور هرگز احساس غربت نمی کنند.
کار فرهنگی در تاجیکستان سخت نیست .دستگاه های عریض و طویل فرهنگی باید پاسخ دهند، با این همه هزینه و بودجه، به چه کاری مشغول هستند که ما این همه از هم دوریم واز این ظرفیت برای تبادل و تعامل فرهنگی میان دو ملت بهره نمی گیرند‌.
منصورضابطیان درسفر به تاجیکستان درسفرنامه بی زمستان، به روایت این نزدیکی و دوری پرداخته است و از مرجع بودن شبکه های ماهواره ای نظیر GEM برای شناخت ایران سخن گفته است.
او در جایی نوشته است:«موسیقی داخل ایران با سلیقه روز تاجیک ها بسیار همخوان است.اما موسیقی ایرانی از نظر تاجیک ها موسیقی لس آنجلسی است و تنها خواننده ی ‌داخل ایران که بسیار مورد توجه تاجیک ها قرار گرفته،محسن چاووشی است.تاجیک ها او را خیلی دوست دارند...».
استاد شجریان هم از خواننده های مورد علاقه تاجیک ها محسوب می شود.
خوشبختانه درسالهای اخیرتلاش برای معرفی فرهنگ و موسیقی ایرانی در تاجیکستان کلید خورده است.
سال گذشته هلدینگ بین‌المللی توسعه تمدن شهر کادوس مجری جشن ملی تاجیکستان بود و کنسرت باشکوهی را در شهر دوشنبه برگزار کردکه مورد قدردانی مقامات فرهنگی کشور تاجیکستان قرار گرفت.
دراین جشن آرون افشار و حمید هیراد با اجرای کنسرت خود توجه مخاطبان تاجیک را جلب کردند.
اجرای این هنرمندان و حظ تاجیک ها نشان داد که می توان با محوریت دیپلماسی فرهنگی،سایر بخش های اقتصادی را نیز رونق بخشید.
شرکت بین الملی توسعه گردشگری تمدن شهر کادوس هلدینگی است که خدمات مشاوره‌ای به لحاظ توسعه سرمایه‌گذاری در ابعاد مختلف صنعت گردشگری ارایه می‌دهد و قرار است فصل تازه توسعه سرمایه گذاری در تاجیکستان را رقم بزند.

 
 
 
http://asremizban.com/vdcd2n0o6yt05.a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما