تاریخ انتشار :چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۴
کد مطلب : ۵۲۵
جالب است ۰ +
تعداد نظر۴
حلال پسندترین کشورها برای سفر معرفی شدند.
حلال‌ پسندترین کشورها برای سفر معرفی شدند
امسال بیش از ۱۳۸ کشور براساس شاخص «حلال» از سوی Crescent Rating رتبه‌بندی شده‌اند.
امتیازدهی به کشورها براساس عواملی است که به سفر گردشگران مسلمان بدون نگرانی،کمک می‌کند.
این امتیازها براساس نحوه دسترسی و ارتباطات، محیط زیست، امنیت و ثبات، خدمات حلال در رستوران‌ها و هتل‌ها و مهمتر از همه تجربیات منحصر به فرد برای گردشگران مسلمان، داده می‌شود.
در بین برترین کشورهای حلال‌پسند برای گردشگران مسلمان، مالزی در صدر آمار است. تایلند و سنگاپور به عنوان کشورهای غیرمسلمان چندسالی است موقعیت خود را در فهرست برترین مقاصد «سفرِ حلال» تثبیت کرده‌اند، درحالی‌که ایران در رده پنجم این فهرست قرار گرفته است.
به گزارش عصرمیزبان به نقل از ایسنا، «مقاصد حلال» هر سال براساس شاخص خدمات ویژه‌ای که کشورها به مسلمانان ارائه می‌دهند، رتبه‌بندی می‌شوند. بر این اساس مالزی کشوری است که تقریبا از سال ۲۰۱۵ موقعیت خود را درصدر جدول برترین مقاصد حلال برای سفر و گردشگری، حفظ کرده است. حالا عربستان با سرعتی زیاد درحال نزدیک شدن به صدر این جدول است، این کشور در تازه‌ترین فهرست مقاصد برتر حلال رتبه دوم را به‌دست آورده و در کنار ترکیه و اندونزی ایستاده است.
عربستان در سال‌های اخیر با تمرکز بیشتر بر نشان «حلال» در رستوران‌ها و ایجاد امکانات مناسب در فرودگاه‌ها و در دسترس قرار دادن نمازخانه‌ها و اجرای برنامه‌های ویژه (غیر از حج و عمره) برای گردشگران مسلمان، امتیاز بالایی را به‌دست آورده است.
سومین جایگاه این رده‌بندی به امارات تعلق دارد؛ کشوری که با توجه به توسعه زیرساخت حمل و نقل و آسان کردن شرایط صدور ویزا برای شهروندان بیشتری از جهان، عنوان در دسترس‌ترین مقصد برای گردشگران مسلمان را از آنِ خود کرده است.  
قطر در رتبه چهارم این رده‌بندی ایستاده و پیش‌بینی شده جایگاه این کشور با توجه به دسترسی‌هایی که در حمل و نقل و ویزا در سال‌های اخیر فراهم کرده و آنچه در جریان جام جهانی رقم خواهد خورد، در رده‌بندی مقاصد حلال با ارتقاء روبه رو شود. 
رتبه پنجم این رده‌بندی مشترک به ایران و اردن اختصاص دارد. اردن در سال ۲۰۲۲ توانسته موقعیت خود را در فهرست برترین کشورهای حلال بهبود بخشد و با سه پله صعود به طور مشترک با ایران در رده پنجم این فهرست قرار گیرد. 
مرور بیشتر فهرست‌های پیشنهادی درباره مقاصد حلال و یا گزارش‌های بین‌المللی که در این باره تهیه و منتشر شده این نتیجه را حاصل می‌کند که در کمتر فهرستی مربوط به برترین «مقاصد حلال» از ایران نام برده شده و Crescent Rating یکی از معدود رده‌بندی‌هایی است که جایگاه ایران را در بین مقاصد حلال برای گردشگری و سفر مشخص کرده است.
در ادامه این رده‌بندی نام کشورهای بحرین، سنگاپور و ازبکستان نیز دیده می‌شود که رتبه ششم را مشترک به خود اختصاص داده‌اند. در رده‌بندی امسال، ازبکستان بیشترین پیشرفت را داشته، به طوری که از سال ۲۰۱۹ هفت پله صعود کرده و به رتبه ششم این فهرست دست یافته است.عمان، برونئی، کویت، ‌مراکش، پاکستان، ‌الجزایر، تونس، لبنان و مالدیو نیز از جمله کشورهایی هستند که در بین ۲۰ مقصد برتر حلال از آن‌ها نام برده شده است.
آمارها حاکی از این است که در سال ۲۰۱۹ جمعیت گردشگران مسلمان به ۱۶۰ میلیون نفر رسیده، درحالی‌که با بازگشایی بسیاری از کشورها از زمان همه‌گیری کرونا، این پیش‌بینی مطرح است که جمعیت گردشگران مسلمان در سال ۲۰۲۳ به ۱۴۰ میلیون نفر برسد و در سال ۲۰۲۴ این جمعیت به آمار قبل از کووید بازگردد و انتظار می‌رود بازار گردشگری حلال تا سال ۲۰۲۸ به ۲۳۰ میلیون نفر مسافر دست یابد.
گردشگری یا سفر حلال  زیرمجموعه‌ای از گردشگری است که برای خانواده‌های مسلمانی که قوانین اسلام را رعایت می‌کنند، طراحی شده است. هتل‌ها در چنین مقاصدی مشروبات الکلی سرو نمی‌کنند، استخرهای جداگانه و امکانات اسپا برای مردان و زنان وجود دارد، غذاهای حلال سرو می‌شود و دارای امکانات نمازخانه هستند. صنعت گردشگری حلال همچنین پروازهایی را ارائه می‌دهد که در آن هیچ الکل یا خوراکی‌های غیرحلال سرو نمی‌شود. در بعضی کشورها از جمله ترکیه به تازگی «تعطیلات حلال» نیز طراحی شده است که در هتل‌ها، از جمله استخرهای جداگانه یا خانوادگی، رستوران‌های حلال وجود دارد و ویلاهایی با دیوارهای بلند ساخته شده است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر استاندارد واحد بین‌المللی شناخته شده‌ای درباره گردشگری حلال وجود ندارد، اما حلال به معنای مجاز بر اساس تعالیم اسلام است که در آن نوشیدن الکل و خوردن گوشت خوک، برهنگی و قمار ممنوع است.
 
 
 
 
http://asremizban.com/vdcfitdtaw6d0.giw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
چرا ایران که کلا حلاله پس این وضع گردشگری رو داره و کسی نمی یاد اینجا
feedback
Iran, Islamic Republic of
اونوقت مسولان ما می گن گردشگران ایران نمی یان چون ازاد نیستیم.
عرضه ندارن
feedback
Iran, Islamic Republic of
کاش ما هم قدر گردشگری حلال رو می دونستیم.
ما که کلا حلالیم چرا عرضه نداریم
feedback
Iran, Islamic Republic of
حلال که هستیم اما وقتی برنامه نداریم کشورهای غیر حلال از ما حتما پیشی خواهند گرفت.