تاریخ انتشار :سه شنبه ۲ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۱۹
کد مطلب : ۸۲۶
جالب است ۰ +
واکنش نخست به ماجرای ناپدید شدن فرش‌های نفیس

حافظیه متعلق به ریاست جمهوری است نه میراث

حافظیه متعلق به ریاست جمهوری است نه میراث
روابط عمومی مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد در واکنش به خبر ناپدیدشدن فرش‌های نفیس ساختمان حافظیه، توضیحاتی ارائه کرد.
روابط عمومی مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد اعلام کرد: روز یکشنبه خبری مبنی بر «ناپدید شدن فرش‌های نفیس ساختمان حافظیه سعدآباد در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵» منتشر شد و بازتاب گسترده‌ای میان افکار عمومی داشت. لازم به توضیح است، همان‌طور که در خبر یاد شده آمده؛ ساختمان حافظیه متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری است و حفاظت از آن در حیطه وظایف و اختیارات وزارت میراث فرهنگی نیست. مجموعه ۱۸۰ هکتاری سعدآباد مشتمل بر بناها و کاخ‌موزه‌هایی است که برخی از آن‌ها در تملک نهادهایی غیر از میراث فرهنگی است.
به گزارش فارس با روی کار آمدن دولت سیزدهم گزارشی با عنوان «خروج غیر قانونی اموالی نظیر 48 تخته فرش دستباف نفیس و گران‌قیمت از ساختمان حافظیه سعد آباد» ارجاع شد. پس از آن تیم ویژه‌ای با همکاری سازمان‌های نظارتی تشکیل و به بررسی همه جانبه موضوع مفقود شدن فرش‌های نفیس در دولت قبل پرداخته شد.
کارشناسان این حوزه با بررسی تنها ده تخته از فرش‌های خارج شده و بر اساس قدمت تاریخی آن، نوع طراحی، مکتب هنری و خصوصیات فیزیکی ارزش نسبی آن‌ها را مبلغی معادل 127 میلیارد تومان اعلام کردند.
این ده تخت فرش ارزش‌گذاری شده جزو نفیس‌ترین فرش‌های نهاد بوده و متعلق به سبک‌های مشهدی(عمواوغلی)، اصفهان و تودشک می‌باشد که یکی از آن‌ها از نظر قدمت به دوره قاجار می‌رسد.
گفتنی است فرشها طی بازه سال های 1392 الی 1395 از ساختمان خارج شده است.
 
http://asremizban.com/vdcjfmeozuqe8.sfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما