تاریخ انتشار :پنجشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۲۷
کد مطلب : ۴۶۴
جالب است ۰ +
یک بانوی موفق علمی وفرهنگی به عنوان رایزن فرهنگی ایران انتخاب شد.
بانوی نخبه‌ای که رایزن فرهنگی ایران شد
نیلوفر شادمهری، نویسنده کتاب "خاطرات سفیر"که تقریظ رهبری را دارد، به عنوان رایزن فرهنگی ایران در یکی از کشورها انتخاب شده است که گفته می شود همان فرانسه است.
او را بیشتر به واسطه کتاب"خاطرات سفیر"می‌شناسند، کتابی که خاطرات سفرش به فرانسه را بازگو می‌کند؛ سفری که او را در در مدت اقامت اش، به واسطه ایرانی و محجبه بودن، با چالش‌های زیادی مواجه کند.
"خاطرات سفیر"دربردارنده خاطرات دانشجوی مسلمانی است که در فرانسه با چالش‌های مختلفی روبه‌رو می‌شود که رعایت حجاب یکی از آن‌هاست. تصور ذهنی نادرست مردم فرانسه از اسلام و مسلمانان و وجود صدها پرسش‌ و باور در این زمینه، کار را برای او که رعایت ارزش‌های دینی را بر هر چیز دیگری ترجیح می‌دهد، دشوار می‌کند. شادمهری در این اثر که حاصل یادداشت‌های او در دوران دانشجویی‌اش در فرانسه است، تصویری کوتاه، اما گیرا از فضای جامعه فرانسه و باورهای آن‌ها در قبال مسلمانان نشان می‌دهد. راوی این کتاب، دختری است که در آرزوی تحصیل در یکی از دانشگاه‌های مهم فرانسه راهی این کشور می‌شود، اما صرفاً به دلیل رعایت حجاب و التزام به قوانین اسلام، دانشگاه از پذیرش او منصرف شده و او به اجبار در دانشگاه دیگری ادامه تحصیل می‌دهد. او که برای تحصیل به کشور دیگری سفر کرده بود، حالا در یک دوراهی قرار می‌گیرد.
شادمهری در دوران دانشجویی یادداشت‌های کوتاهی را در وبلاگی به نام «سفیر» از تجربیاتش منتشر می‌کرد که بازخورد خوبی داشت. به گفته او گاه حتی در برخی از پست‌ها، ۵۰۰ کامنت از تشویق تا تحقیر نوشته و منتشر می‌شد. برداشت‌های نادرست فرانسوی‌ها و حتی مسلمانان این کشور از ایران و اسلام انگیزه مطالعه و بحث در این زمینه را در شادمهری ایجاد کرد؛ چرا که او به این نتیجه رسیده بود که بیش از آنکه او را به عنوان یک دانشجو ببینند، به عنوان "ایران"می‌بینند که باید پاسخ‌گو باشد.
ویدیو http://asremizban.com/vdchtknkd23n-.ft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما