تاریخ انتشار :سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۰
کد مطلب : ۵۸۲
جالب است ۰ +
موزه ای که این روزها به مدادرنگی طبیعت مبدل شده است.
روزهای رنگارنگ موزه طبیعی جهان
جنگل‌های شمال در موسم پاییز با جلوه‌گری رنگهای گوناگونش در واقع اطلس تمام نمای نقاشی الهی است، اَنجیلی یکی از زیباترین درختان جنگل‌های شمال از جمله آنهاست که رنگهایش هر بیننده‌ای را به تامل وا می‌دارد.
فصل خیال انگیز پاییز، موسم زرد شدن و پژمردگی و ریختن برگ های درختان جنگل های هیرکانی است ولی درخت اَنجیلی در این ایام برگ‌هایی رنگارنگ و چشم‌نوازی دارد و تبدیل به زیباترین درخت جنگل‌های هیرکانی می‌شود که حیرت هر بیننده ای را رقم می زند.
 به گزارش عصرمیزبان اَنجیلی درختی است که برگ‌های آن در پاییز، به رنگ‌های متنوع زرد، حنایی، سرخ، ارغوانی، جگری و نظایر آن در می‌آید و زینت‌بخش جنگل‌های شمال در فصل خزان است.
متخصصان امور جنگل معتقدند برگ اکثر درختان در هنگام پاییز، متمایل به زرد یا قهوه‌ای کم‌رنگ می‌شود ولی در درخت انجیلی، به دلیل وجود رنگدانه‌های متعدد، رنگ برگ‌ها بسیار متنوع می‌شود به نحوی که در یک درخت می‌توان هم‌زمان چند رنگ را دید.
انجیلی، بُومْزاد جنگل‌های شمال ایران و باقیمانده از دوران سوم زمین‌شناسی است، این درخت در جنگل‌های شمال ایران، از سواحل آستارا در شمال استان گیلان تا گلی داغ در شرق استان گلستان انتشار دارد و از جلگه‌های ساحلی دریای خزر تا ارتفاعات میان‌بند امتداد می‌یابد.

فراوانی درخت انجیلی در شمال ایران، زیاد و یافتن آن آسان است، مسافرانی که به شمال می‌آیند می‌توانند با توقف در کنار جاده و چند دقیقه پیاده‌روی در دامنه کوه، این درخت را که دارای تنه‌ای پوسته‌دار و نازیبا با فرورفتگی‌ها و برجستگی‌های زیاد، اما برگ‌هایی خوش‌رنگ است ببینند و با عکس‌های یادگاری در کنار آن بگیرند تا بر دفتر خاطرات سفرشان ثبت کنند. 
ارتفاع درخت انجیلی به ۲۵ متر می‌رسد و برگ هایش بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند. 
از این جنگل ها به عنوان "فسیل زنده" یا "موزه طبیعی" و مادر جنگل های جوان اروپا و شمال آمریکا یاد می شود؛ زیرا خاستگاه و یکی از مهمترین پناهگاه های باختر اوراسیا برای گونه های گیاهی باقیمانده از دوران سوم زمین شناسی و گونه های نادر و در معرض خطر جهانی به شمار می روند.
http://asremizban.com/vdcicraw2t1av.bct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما